Compare Products

  • You have no items to compare.

Plastry na rany i opatrunki

Aktywne filtry

Domowa i samochodowa apteczka nie mogą się bez nich obyć. Przydają się na co dzień, w czasie wycieczek czy wakacji. O czym mowa? Plastry opatrunkowe. Występują one w wielu kształtach, kolorach i rodzajach, dzięki czemu można dobrać odpowiedni do sytuacji.

Plastry na skaleczenia i rany

Niewielkie skaleczenia, otarcia i inne urazy, które powodują krwawienie, wymagają zabezpieczenia przed zabrudzeniem i drobnoustrojami, które mogą powodować zakażenie ran, które mogą powodować bolesne rany i problem z ich zagojeniem. Dlatego też konieczne jest, aby stosować w takich przypadkach plastry i opatrunki, które zabezpieczą ranę przed czynnikami zewnętrznymi, a jednocześnie pozwolą ranie oddychać.

Z czego zbudowany jest plaster z opatrunkiem?

Plaster z opatrunkiem składa się z warstwy z klejem, która ma na celu zabezpieczenie podłoża włókninowego i utrzymanie go w miejscu. Podłoże to doskonale wchłania płyny (takie jak krew czy płyn surowiczy), a jednocześnie pozwala skórze oddychać. Tak zabezpieczona rana doskonale sobie poradzi w pierwszych etapach gojenia się.

Do czego wykorzystuje się plaster bez opatrunku?

Plaster bez opatrunku nie posiada warstwy włókninowej, przez co nie może być stosowany bezpośrednio na rany. Wykorzystuje się go natomiast do zabezpieczana i mocowania pomocniczych środków medycznych. Sprawdzają się przy mocowaniu gazy lub kompresów na większe rany.

Opatrunki – rodzaje

W zależności od zdarzenia, które nas dotknęło i spowodowało naszą ranę, możemy wykorzystać różnego rodzaju opatrunki, które wspomogą proces leczenia. Należą do nich:

  • opatrunki w sprayu – specjalistyczny spray medyczny do stosowania na rany w trudnodostępnych miejscach jak łokcie i kolana. Nanosi się go cienką warstwą na skórę i pozostawia do pojawienia się powłoki ochronnej.
  • Opatrunki na oparzenia i rany powierzchniowe – zwane inaczej siateczką na oparzenia. Jest to cienka poliestrowa siatka nasączona hydrokoloidem, który przyśpiesza gojenie oparzeń oraz zabezpiecza ranę.
  • Opatrunki poliuretanowe – posiadające chłonną warstwę pochłaniającą wysięk z rany i wodoszczelną powłokę zewnętrzną. Do stosowania na owrzodzenia, odleżyny i jako opatrunki uciskowe.

Kiedy stosować paski do zamykania ran?

Szycie rany to jeden ze sposobów jej zabezpieczania. Boki zszytej rany dobrze przylegają do siebie, co ułatwia im zrastanie się i regenerację tkanek. Jednak nie zawsze możemy dotrzeć na SOR odpowiednio szybko, dlatego też w apteczce podróżnej (a także domowej) powinno się mieć paski do zamykania ran. Naciągają one brzegi ran i przytrzymują je ze sobą. Kiedy można je stosować? W przypadku, gdy nie mamy możliwości natychmiastowego udania się na szycie rany do szpitala (w czasie wędrówki po górach lub po lesie). Można je także stosować na większe rany, które nie będą wymagały interwencji chirurgicznej, czyli stosunkowo płytkie oraz o gładkich brzegach. Stripy zakłada się po oczyszczeniu rany i pozostawia na niej przez 5-7 dni.

Jak założyć stripy na ranę?

Po oczyszczeniu rany pozostawiamy ją do wyschnięcia. Następnie w zależności od rodzaju pasków zakłada się paski nośne – idące równolegle tuż przy ranie, a na nie zakłada się paski poprzeczne. Niektóre zestawy pasków nie posiadają pasków nośnych i zakłada się je bezpośrednio na skórze, prostopadle do rany. Aby określić, jaki jest to rodzaj stripów i jak zamocować stripy na ranę należy sprawdzić w instrukcji na opakowaniu.

Na co stosować opatrunki chłodzące i rozgrzewające?

Szczególnym rodzajem opatrunków są opatrunki rozgrzewające i chłodzące. Opatrunki rozgrzewające mają działanie przeciwbólowe i stosuje się je zamiast maści rozgrzewających, na przykład w bólu pleców. Opatrunki chłodzące lepiej sprawdzają się na stłuczeniach, obrzękach i otarciach.

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.