Compare Products

  • You have no items to compare.

Szczoteczki do zębów

Aktywne filtry

Higiena jamy ustnej nie kończy się na wybraniu odpowiedniej pasty do zębów. Równie ważne jest dobranie odpowiedniej szczoteczki do zębów, tak, aby wspierała ona proces ich czyszczenia, jednocześnie nie uszkadzając szkliwa i nie raniąc dziąseł.

Jakie szczoteczki do zębów powinno się wybrać?

Mnogość rodzajów szczoteczek do zębów może przytłaczać. W pierwszej kolejności warto wiedzieć, że szczoteczki do zębów występują w trzech twardościach, są one: miękkie, średnio-twarde i twarde. Te pierwsze polecane są dla osób o wrażliwych dziąsłach i do protez zębowych. Średnia miękkość polecana jest do używania na co dzień, przez osoby, które nie mają problemów z zębami. Natomiast twarde szczoteczki dedykowane są osobom, które mają problem z nadmiernym nawarstwianiem się osadów nazębnych.

Występują też szczoteczki o specjalnym przeznaczeniu:

  • szczoteczki dla dzieci – specjalna kategoria dla najmłodszych, mają miękkie włosie oraz wygodny, szeroki uchwyt, często ozdobiony postaciami z bajek;
  • szczoteczka do mycia protez zębowych – szczoteczka z miękkim włosiem o specjalnym kształcie, która ułatwia czyszczenie protez zębowych, często ze specjalną nakładką do usuwanie kleju do protez,
  • szczoteczki do aparatów ortodontycznych – szczoteczki ze specjalnym wycięciem, które ułatwiają mycie zębów z założonym aparatem, zazwyczaj z miękkim lub średnim włosiem.

Szczoteczka do zębów – jak często wymieniać?

Utrzymanie szczoteczki do zębów w dobrej kondycji pomaga nam zachować odpowiednią higienę jamy ustnej, dlatego też po każdym myciu zębów powinniśmy ja odpowiednio wyczyścić, by nie gromadziła się na niej pasta do zębów. Natomiast jak często powinniśmy wymieniać szczoteczkę do zębów? Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne rekomenduje wymianę szczoteczki do zębów co trzy miesiące lub w momencie, gdy włosie szczoteczki ulegnie zniszczeniu. To ostatnie ma miejsce szczególnie w przypadku szczoteczek używanych przez dzieci.

Jakie szczoteczki dla dzieci powinno się wybrać?

Szczoteczki dla dzieci Powinny być dostosowane do wieku dziecka i rozwoju jego uzębienia. Noworodkom i dzieciom do 4 miesiąca życia powinno się przemywać dziąsła za pomocą szczoteczki sylikonowej nakładanej na palec. Posiada ona specjalne sylikonowe wypustki, które masują dziąsła. Po wyjściu pierwszego ząbka można zastąpić ją podobną w budowie szczoteczką, wykończoną miękkim włosiem. Dzieci, które ukończyły 18 miesięcy, mogą zacząć myć ząbki samodzielnie. Dla nich poleca się miękkie szczoteczki z zaokrągloną główką. Ważne, by wybrać taką w odpowiednim, małym rozmiarze. Dzieci po 6 roku życia mogą zacząć korzystać ze szczoteczek z miękkim włosiem, w większym rozmiarze i z prostokątną główką.

Technika mycia zębów – szczoteczki manualne

Każda szczoteczka powinna być używana poprawnie. Na przykład szczoteczki manualne wymagają od nas konkretnej techniki mycia zębów. Do wyboru jest kilka różnych, zalecanych przy różnych potrzebach:

  • metoda Fonesa zakłada koliste ruchy szczoteczki, polecana jest u dzieci;
  • metoda Roll oparta jest na ruchu wymiatania od korzeni do korony zęba, polecana przy lekkich stanach zapalnych;
  • metoda Bassa to dość szybkie ruchy wibrujące poprzecznie, polecana między innymi po zabiegach na przyzębiu i implantach;
  • metoda Stillmana łączy dwie poprzednie metody, po ruchu wibrującym następuje wymiatanie, polecana jest osobom z chorobami przyzębia;

metoda Chartesa łączu metodę Foresa i Bassa, czyli wykonuje się ruchy wibrująco-okrężne, również zalecana pacjentom z chorobami przyzębia.

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.