Compare Products

  • You have no items to compare.

Płyny do płukania jamy ustnej

Aktywne filtry

Prawidłowa higiena jamy ustnej zakłada nie tylko ich regularne szczotkowanie, ale także nitkowanie i płukanie. W tym ostatnim dobrze sprawdzają się płyny do płukania jamy ustnej, które docierają tam, gdzie nie możemy dostać się szczoteczką do zębów.

Po co stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Odpowiednia higiena jamy ustnej zakłada jej oczyszczenie z pozostałości pokarmów oraz namnażających się bakterii. Przy odpowiednim szczotkowaniu i nitkowaniu będziemy w stanie oczyścić odpowiednio zęby oraz przestrzenie międzyzębowe, jednak nadal pozostanie problem doczyszczenia powierzchni trudnodostępnych. Tutaj rozwiązaniem jest płyn do płukania jamy ustnej, który swobodnie dostanie się do wszystkich zakamarków. Płyny tego typu zawierają także składniki antybakteryjne, które zapobiegają powstawaniu próchnicy.

Jaki płyn do płukania ust wybrać?

Tak jak w przypadku past do zębów mamy możliwość zakupienia kilkunastu różnych rodzajów płynów, dzięki czemu można dobrać taki, który będzie idealnie odpowiadał potrzebom kupującego. Jaki płyn do płukania ust wybrać:

  • płyn na alkoholu – zawartość alkoholu działa antyseptycznie, zwalcza wiele bakterii i zapobiega próchnicy, jest to płyn dobry do codziennego stosowania dla osób bez większych problemów z jamą ustną oraz tych zmagających się z nieświeżym oddechem, długotrwałe stosowanie może natomiast powodować wysuszenie jamy ustnej;
  • płyn bezalkoholowy – przeznaczony dla osób, które cierpią na choroby przyzębia i dziąseł, nie podrażnia na przykład płyn do płukania jamy ustnej Lacalut Aktiv,
  • płyny ochronne – w składzie zawierają kwas hialuronowy lub aloes, dzięki temu pozostawiają na błonie śluzowej warstwę ochronną, która zapobiega powstawaniu aft i ran,
  • płyny wybielające – zawierają składniki wybielające optycznie, takie jak nadtlenek wodoru, przez co mogą uszkadzać szkliwo, dlatego nie wolno ich używać każdego dnia, a częstotliwość korzystania z nich najlepiej skonsultować z dentystą.

Jak stosować płyn do jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej powinna odbywać się w określonej kolejności, tak aby wszystkie składniki aktywne miały czas, by odpowiednio zadziałać.

  1. Najpierw należy dokładnie wyszczotkować zęby, a następnie za pomocą nici dentystycznej lub specjalnej szczoteczki wyczyścić przestrzenie międzyzębowe. UWAGA: jeśli stosujesz pastę z fluorem, odczekaj 5-10 minut, aż odpowiednia ilość fluoru się wchłonie, użycie płynu od razu po umyciu zębów może go wymyć.
  2. Odmierz odpowiednią ilość płynu, korzystając z dołączonej do produktu miarki. Stosuj się dokładnie do zaleceń producenta. Zazwyczaj 15 – 30 ml.
  3. Następnie płucz usta przez 30 sekund, dokładnie obmywając wszystkie zęby oraz przestrzenie w jamie ustnej, także pod językiem.
  4. Wypluj. Nie powinno się połykać płynu do płukania ust.

Jak często stosować płyny do płukania jamy ustnej?

Większość producentów zaleca używanie płynu 2 razy dziennie po każdym szczotkowaniu zębów, jednak nie wszystkie płyny do płukania jamy ustnej powinno się tak stosować. W przypadku płynów na bazie alkoholu oraz płynów wybielających lepiej jest skonsultować częstotliwość ich używania z dentystą. Natomiast płyny na bazie niezawierającej alkoholu można stosować po każdym myciu zębów, w celu lepszego zachowania jej higieny.

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.