Compare Products

  • You have no items to compare.

Gazy jałowe, opatrunkowe

Aktywne filtry

Duże rany warto zabezpieczyć przed urażeniem lub zakażeniem. W takim miejscu nie sprawdzi się zwykły plaster z gazą, a konieczne będzie użycie kompresów z gazy. Wybrać kompres jałowy czy niejałowy? Sprawdź w naszym poradniku.

Gdzie może być stosowana gaza opatrunkowa?

Każde zranienie lub skaleczenie musi być odpowiednio zaopatrzone, by mógł się rozpocząć proces gojenia bez obaw o zainfekowanie lub urażenie rany. Małe rany można zaopatrzyć za pomocą plastrów z opatrunkiem, natomiast rany głębsze lub rozległe wymagają zastosowania większego opatrunku. W tym celu może być stosowana gaza opatrunkowa, którą następnie należy zabezpieczyć przylepcem.

Jak stosować kompresy z gazy?

Kompresy z gazy stosuje się przede wszystkim na ranach otwartych. Jak zabezpieczyć taką ranę?

  1. Jeśli rana jest świeża, postaraj się zatamować krwawienie. Uciskaj ranę przez dłuższą chwilę.
  2. Po zatamowaniu krwawienia oczyść ranę z krwi i innych zabrudzeń. W tym celu możesz użyć ciepłej wody lub odpowiedni środek odkażający.
  3. Jeśli zalecił to lekarz, zastosuj maść z antybiotykiem.
  4. Na oczyszczoną ranę nałóż jałowy kompres z gazy. Pamiętaj o założeniu rękawiczek. Tak przygotowany opatrunek możesz zabezpieczyć kompresem niejałowym, a następnie bandażem lub przylepcem.
  5. Jeśli zmieniasz opatrunek po raz kolejny, wcześniejszy wyrzuć do śmieci zmieszanych.

Gaza jałowa czy niejałowa – co wybrać?

W sklepach i aptekach dostępna jest zarówno gaza jałowa, jak i niejałowa. W jakim celu się je stosuje?

Gaza jałowa przed spakowaniem jest poddawana wyjałowieniu metoda radiacyjną, a następnie pakowana w atmosferze ochronnej. Jest ona całkowicie sterylna, przez co może być stosowana bezpośrednio na ranę. Nadaje się także do oczyszczania ran, przemywania ich płynem do dezynfekcji czy nanoszenia leków przepisanych przez lekarza.

Gaziki niejałowe nie są poddawane sterylizacji, przez co nie mogą być stosowane bezpośrednio na ranę. Używa się ich natomiast jako zabezpieczenie opatrunku z wykorzystaniem gazików jałowych.

Jaki rozmiar kompresu wybrać?

Gaza może przybierać formę kompresu o różnych wymiarach. Zazwyczaj jest ona w kształcie kwadratu o boku: 5, 10, a nawet 20 cm. Rozmiar kompresu dobiera się natomiast do rozmiaru rany. Dlatego też warto mieć w domowej apteczce kompresy w każdym rozmiarze. Zwłaszcza że powinno się umieszczać gazę tak, aby wykraczała ona poza ranę, by całość była odpowiednio zabezpieczona.

Jak wybrać odpowiedni kompres z gazy?

Wybierając kompresy do domowej apteczki oprócz ich rozmiaru i zdecydowania czy wybrać kompres jałowy lub niejałowy powinno się także zwrócić uwagę na:

  • materiał kompresu – najlepiej wybierać kompresy z materiałów naturalnych, takich jak bawełna, pozwalają ranie oddychać, ale także dobrze chłoną.
  • Ilość warstw – w zależności od rany wysięku z niej występującego konieczne jest stosowanie często po grubsze gaziki, które lepiej będą pochłaniać krew i inne wydzieliny.

Opakowanie – dobrze jest zwrócić uwagę nie tylko na ilość kompresów w opakowaniu, ale także czy każdy kompres jest zapakowany w osobną kieszonkę. Wtedy po otwarciu opakowania pozostałe gaziki pozostaną jałowe.

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.