Compare Products

  • You have no items to compare.

Pasty do zębów

Aktywne filtry

Prawidłowa higiena jamy ustnej przyczynia się nie tylko do utrzymywania zębów w dobrej kondycji, ale zapobiega także występowaniu chorób dziąseł, czy niweluje nieświeży oddech.

Jak dobrać pastę do zębów do swoich potrzeb?

Wybór pasty do zębów nie jest łatwym zadaniem. Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt różnych rodzajów past, co dodatkowo nie ułatwia sprawy. Jeśli nie masz problemów z zębami, najlepiej jest wybrać zwykłą pastę do zębów. Jeżeli masz problem z próchnicą lub chorobami dziąseł, dobrze jest skonsultować wybór pasty ze swoim dentystą, wtedy też możesz wybrać jedną z konkretnych past, takich jak:

  • wybielająca pasta do zębów – zawiera zazwyczaj dodatkowy składnik ścierny lub wybielający optycznie, polecana szczególnie dla osób palących oraz pijących kawę i czarną herbatę, pomaga pozbyć się przebarwień;
  • pasta stomatologiczna przeciwpróchnicza – zawiera dodatkowe składniki, które tworzą na zębach warstwę ochronną, wzmacniającą szkliwo, dzięki czemu zęby są lepiej zabezpieczone przed próchnicą,
  • pasta do wrażliwych zębów – dba o odbudowę szkliwa i uzupełnienie mikroporów, które powodują dolegliwości bólowe;
  • pasta do wrażliwych dziąseł – zawiera składniki łagodzące, które wspomagają dziąsła, zapobiegając krwawieniu oraz nadwrażliwości;
  • pasty do zębów smakowe – dedukowane dla dzieci, ale także dla osób z nadwrażliwością sensoryczną, dzięki owocowym aromatom uprzyjemniają mycie zębów.

Co wybrać: pasta do zębów z fluorem czy bez?

Coraz więcej głosów przemawia za tym, by wybierać pasty bez fluoru, jednak nie jest to dobry pomysł. Fluor jest mikroskładnikiem, który jest niezbędny do utrzymania zębów w dobrej kondycji. Dlatego też, jeżeli nie przyjmujesz fluoru z innych źródeł lub nie mieszkasz w rejonie o podwyższonej ilości fluoru w wodzie, to zdecydowanie powinieneś wybrać pastę do zębów z fluorem.

Pasta do zębów z fluorem zapobiega występowaniu próchnicy oraz wspomaga proces mineralizacji zębów, co wpiera leczenie ich nadwrażliwości. Zalecana jest także dla dzieci od 3 roku życia lub takich, które potrafią już samodzielnie pastę wypluwać i nie mają tendencji do jej połykania. Rekomenduje się, by wybierać pasty dla dzieci, które zawierają 1000ppm fluoru.

Ile pasty do zębów dla dzieci?

O higienę jamy ustnej dziecka powinno się zadbać już u noworodków. W przypadku dzieci do czwartego miesiąca życia wystarczy po posiłku przemywać dziąsła za pomocą miękkiej, zamoczonej w wodzie szmatki lub specjalnej gumowej szczoteczki. 

Po pojawieniu się pierwszych zębów u dziecka należy przestawić się na szczoteczkę z miękkim włosiem. Wtedy też można zacząć do mycia zębów używać specjalistycznej pasty do zębów dla dzieci, najlepiej ze śladową ilością fluoru. Takiej pasty można używać do 3 roku życia dziecka, stosując ilość pasty rekomendowaną przez producenta.

W 3 roku życia powinno się zacząć stosować pastę do zębów dla dzieci z fluorem w ilości 1000ppm. Wtedy też zaleca się podawanie dziecku pasty w ilości ziarnka grochu oraz pilnowanie, by po umyciu zębów całą pastę wypluł.

Po szóstym roku życia można zacząć stosować u dzieci każdą pastę do zębów, zaleca się, by miała ona zawartość fluoru na poziomie 1450 ppm. Zalecana ilość pasty to od 1 do 2 cm.

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.